Czy ludzie ufają AI w zakresie porad finansowych? Co pokazują badania | Tiger’s Media

Czy ludzie ufają AI w zakresie porad finansowych? Co pokazują badania | Tiger’s Media


Giełda Papierów Wartościowych w Nowym Jorku.

Giełda Papierów Wartościowych w Nowym Jorku.
fotografia: Spencera Pratta (Obrazy Getty’ego)

Czy jeśli chodzi o inwestowanie i planowanie swojej przyszłości finansowej, ufasz ludziom czy komputerom?

To już nie jest pytanie hipotetyczne.

Największe banki i firmy inwestycyjne wykorzystują sztuczną inteligencję (AI) do sporządzania prognoz finansowych i doradzania klientom.

Morgan Stanley korzysta ze sztucznej inteligencji Aby zmniejszyć potencjalną stronniczość analityków finansowych w odniesieniu do prognoz giełdowych. Goldman Sachs, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie (G.S.), ogłosił niedawno, że testuje jego zastosowanie. Sztuczna inteligencja pomagająca pisać kod komputerowyInne firmy również wykorzystują sztuczną inteligencję do przewidywania, które akcje pójdą w górę, a które w dół.

Ale czy ludzie faktycznie powierzają swoje pieniądze doradcom AI?

nasz nowe badania Rozważmy to pytanie. Okazuje się, że tak naprawdę zależy to od tego, kim jesteś i od Twojej wcześniejszej wiedzy na temat sztucznej inteligencji i jej działania.

różnica w zaufaniu

Aby zbadać kwestię zaufania podczas inwestowania w sztuczną inteligencję, poprosiliśmy 3600 osób w USA, aby wyobraziły sobie, że doradza im się na temat giełdy.

W tych wyimaginowanych scenariuszach niektórzy ludzie otrzymali porady od ludzkich ekspertów. Niektóre osoby otrzymały porady od AI. Inni otrzymali porady od ludzi współpracujących ze sztuczną inteligencją.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie rzadziej korzystają z rad, gdy wiedzą, że w ich tworzenie zaangażowana jest sztuczna inteligencja. Wydawali się bardziej ufać ludzkim ekspertom.

Jednak brak zaufania do sztucznej inteligencji nie był powszechny. Niektóre osoby były bardziej otwarte na porady dotyczące sztucznej inteligencji niż inne grupy.

Na przykład kobiety częściej niż mężczyźni ufały poradom AI (7,5%). Osoby, które wiedzą więcej na temat sztucznej inteligencji, chętniej słuchają jej rad (10,1%). I polityka też była ważna. Osoby identyfikujące się jako Demokraci były bardziej otwarte na porady dotyczące sztucznej inteligencji niż inne osoby (7,3%).

Odkryliśmy również, że ludzie częściej ufali prostszym metodom sztucznej inteligencji.

Kiedy powiedzieliśmy naszym uczestnikom badania, że ​​sztuczna inteligencja używa czegoś, co nazywa się „.zwykłe najmniejsze kwadraty” (podstawowa technika matematyczna, która wykorzystuje linię prostą do oszacowania związku między dwiema zmiennymi), niż gdy mówisz, że używasz „głębokiego uczenia się” (bardziej złożona technika sztucznej inteligencji).

Może tak być, ponieważ ludzie mają tendencję do ufania temu, co rozumieją. To tak, jakby ktoś zaufał prostemu kalkulatorowi zamiast najbardziej złożonemu sprzętowi naukowemu, jaki kiedykolwiek widział.

Zaufaj swojej finansowej przyszłości

W miarę jak sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej powszechna w branży finansowej, firmy muszą znaleźć sposoby na poprawę poziomu zaufania.

Obejmuje to kształcenie ludzi na temat działania systemów sztucznej inteligencji, wyjaśnianie, w jaki sposób i kiedy wykorzystuje się sztuczną inteligencję, oraz znajdowanie właściwej równowagi między ludzkimi ekspertami a sztuczną inteligencją. Może to obejmować:

Ponadto musimy dostosować sposób przedstawiania porad dotyczących sztucznej inteligencji różnym grupom osób i wykazać, jak dobrze sztuczna inteligencja sprawdza się na przestrzeni czasu w porównaniu z ludzkimi ekspertami.

Przyszłość finansów może obejmować więcej sztucznej inteligencji, ale tylko wtedy, gdy ludzie nauczą się jej ufać. To trochę jak uczenie się zaufania do samochodu autonomicznego. Technologia może być świetna, ale jeśli ludzie nie czują się komfortowo z nią korzystając, nie zostanie ona przyjęta.

Nasze badania pokazują, że budowanie tego zaufania nie polega tylko na tworzeniu lepszej sztucznej inteligencji. Chodzi o zrozumienie, co ludzie myślą i czują w związku ze sztuczną inteligencją. Chodzi o wypełnienie luki między tym, co może zrobić sztuczna inteligencja, a tym, co ludzie w nią wierzą.

Musimy nadal badać, jak ludzie reagują na sztuczną inteligencję w branży finansowej. Musimy znaleźć sposoby, aby sztuczna inteligencja stała się nie tylko potężnym narzędziem, ale także zaufanym doradcą, na którym ludzie mogą polegać przy ważnych decyzjach finansowych.

Świat finansów zmienia się szybko, a sztuczna inteligencja odgrywa dużą rolę w tych zmianach. Ale ostatecznie to ludzie nadal decydują, gdzie ulokować swoje pieniądze. Zrozumienie, jak budować zaufanie między ludźmi a sztuczną inteligencją, jest kluczem do kształtowania przyszłości finansów.

Gerdjan Dykt Jest wykładowcą w Szkole Biznesu im Uniwersytet Auckland Waipapa Taumata Rau. Ten artykuł został ponownie opublikowany z rozmowa Na licencji Creative Commons. proszę przeczytać oryginalny artykuł.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *